Pöttöm Süni Törpesün Tenyészet

Ketrec. 80 vagy 100 cm-es nagy méretű nyúlketrec. Teteje levehető, felülről és elölről is nyithatók általában. Tisztításuk könnyű, alomtálca, élelem, vizestál, játék, bújózsák, minden férjen el benne. A sünik nem olyanok mint a madarak vagy a rágcsláók, hogy mindent kiszórnak a ketrecből, ezért a forgács almot szokták leggyakrabban süni alá helyezni. Törpesünit lehet bútorterráriumban vagy üvegterrráiumban is tartani, ám azok kevésbé jól szellőznek. Nálam is van amelyik terráriumban, van amelyik ketrecben él, nincs nagy különbség. A ketrec rácsain a túl fiatal sünik felmászhatnak, akár ki is mászhatnak. 

Faforgács alom. Lehetőleg natúr pormenteset válasszunk, ne illatosítottat. 2-3 cm vastagon béleljük a ketrecet, nem fogják szétszórni. 

Bújózsákok. A sünik imádják a pihe puha alvózsákokat. Többféle van forgalomban, könnyen tisztítható, mosható. Rengeteg féle küzöl választhatunk anyagban, színben, dizájnban, méretben, küllemben. Mindegy melyiket választjuk, mellé fogni nem igazán lehet. 

Léteznek mindenféle gyümölcs, állat vagy egyéb figura alakú nagyobb méretű búvóhelyek is. Szintén imádják a sünik.

Alomtálca. A sünik nagyon könnyen alomra szoktatható, tiszta állatok. Legtöbbjük szereti ugyanarra a helyre végezni a dolgát (balesetek persze előfordulnak, amikor szétszórják mindenfele az ürüléket). Nagyrészt azonban nagyon ügyesek használják a WC-t. Több méretben kapható, lehetőleg M-es méretűt vásároljunk. 

Futókerék. Sokan nem gondolják, de a sünik kilométerekt gyalogolnak éjszaka, nagy mozgásigényű állatok. Ez a leggyakrabban használatos futókerék fajta a számukra. Az oldalra dőlő korong ugyan nagyobb helyet foglal el, mint a lentebb említett típusok, ám ez a legkedvezőbb az állatoknak. Gerinckímélő, nem tud sehova beszorulni se a lábuk, se a tüskéik. Néhány süni szereti felborítani, a talpát megerősítve azonban stabillá tehető. Futókereket a süni 7-8 hetes kora előtt ne kapjon. 

Ez egy szintén elterjedt futókerék fajta. Ügyeljünk rá, hogy a rács sűrű legyen! A tipikus rágcsálóknak, deguknak szánt kerék nem megfelelő, mert széles a rácsa és a süni beszorul, baleset érheti, felsértheti a lábát! Átmérője legyen 26-30 cm körüli. 

Ez egy másik ismert műanyag süni-kerék. Célnak megfelelő, ám nagy méretű vagy elhízott süninek kicsi lehet a bejárata. Itt is azt tartsuk szem előtt: minél nagyobb legyen. Léteznek drága, kb 8000 Ft-ba kerülő fa kerekek is, ám azokat nehéz takarítani, kivédhetetlen hogy ürülékkel ne szennyeződjön. 

Játék, házikó, egyéb. A sünik nagyon kíváncsi és játékos állatok. Minden ami mozog, csörög, görgethető, megfelelő játék lehet a számukra. Akár egy sima WC gurigával jól elszórakoznak. 

Önitató. A sünik nagyon hamar és könnyedén megtanulják a golyós önitatók használatát. Válasszunk 250 vagy 450 ml-t, mert néha igen sokat isznak. Tálból is szeretnek inni, de azt néha felboríthatják, illetve telehordják forgáccsal, amit állandóan takarítanunk kell. Mikor elkezdtem a süntartást, sima itatótállal kezdtem, ám be kellett látnom, hogy állandóan vagy koszos vagy üres volt, ezért hamar áttértem az önitatóra. Mindegyik állatom gyorsan megtanulta a használatát. A lényeg: ne helyezzük el túl magasan az itatót. 

Etető tálka. Itt is széles a választék. A főbb szempontok, hogy ne legyen túl magas illetve az állat ne tudja felborítani. Erre alkalmasak az agyag, kerámia edények, melyeket széles skálán gyönyörű mintákkal vásárolhatjuk meg. Én egy nagyobb tálat használok tépos tálnak, ami mindig a sünik előtt van, valamint egy kisebbet, melyből a lisztkukacot és a nasikat kapják (pl szárított rovarok, hal, pépek stb.)

Macskaalom. Én az Aldiban kapható 10 l Shah csomósodó macskaalomra esküszöm. A cicámnál is ezt használom, a süniknél is. Van olyan minőségű, mint a drágább, Fressnapfos márkák, nagyon jól csomósodik és szagtalanít és árban is megfelelő. Léteznek ezenkívül szilikonos macskaalmok, pellet almok, ezek is teljesen jók, egyéni ízlés kérdése, hogy ki melyiket használja.