Pöttöm Süni Törpesün Tenyészet

Mielőtt beszerezzük a sünit, érdemes a lakóhelyünk környékén körbeérdeklődni, hol van egzotikus állatokra szakosodott szakállatorvos. A csak kutyához, macskához értő orvos nem megfelelő, a sünik eltérő mennyiségeket, kezeléseket, gyógyszereket igényelnek. A félrekezelésnek halál is lehet a következménye. 

 

A leggyakrabban felmerülő egészségügyi problémák

 

Elhízás: sajnos sok sünit fenyeget az elhízás. Természetesen ők is egyéniségek, az alkat és méret egyénileg eltérhet. Általánosságban elmondható, hogy egy egészséges süni súlya 300-550 g között mozog. Ne feltétlenül a súlyt nézzük. Néhány süni kifejezetten "duci", míg mások filigrán alkatúak, hosszú, vékony pofival. Az egészséges süni testalkata csepp alakú és sehol nem lógnak ki felesleges hurkák. A hímek általában nagyobbak. 

 

Atkásodás: aránylag gyakori probléma. Tünetei: vakarózás, kiszáradt, sebes bőr, a tüskék kihullhatnak. Rendszeres féreghajtás mellett ritka betegség. 

 

Gombásodás: a leggyakrabban a fülön vehető észre. A süni füle kicakkosodik, a bőrön sebes felrakódások alakulhatnak ki. Humán gyógyszertárban kapható gombaölő készítmények (pl Canesten), teafa olajjal vagy állatorvosi kezeléssel könnyen megszüntethető. 

 

Száraz bőr: néhány süni fogékonyabb erre. Bőrük hámlani kezd, felpikkelyesedik. Előfordulhat, hogy állatunk allergiás a forgács alomra. A kiváltó okok felismerése a legfontosabb. Kerüljük a porosodó almot. Aloe Vera spray-jel spiceljük a süni bőrét hetente párszor. 

 

Hasmenés: újonnan vásárolt süninél előforedulhat, amíg megszokja az új környezetet. Kiválthatja fertőzés, nem megfelelő táplálás, vagy tartás. Ha tovább tart 3 napnál, forduljunk orvoshoz. 

 

Habzás: ez egy szokatlan sün viselkedés, amely a tapasztalatlan gazdikat megrémítheti. Ez nem betegség, hanem inkább egy fura szokás. A süni a számára ismeretlen vagy új ízekre úgy reagálhat, hogy habzó szájjal a tüskéire keni az ízt. Sok gazdi ezt látva megrémül, hogy az állat esetleg megveszett. A süni valószínűleg így semlegesíti saját szagát, hogy a ragadozók kevésébé vegyék észre. Ezzel a jelenséggel nem kell állatorvoshoz fordulnunk.

 

WHS: whobbly hegdehog syndrome, vagyis "roskatag süni szindróma". Ez egy neurológiai betegség, amely bénulással jár. Bármely életszakaszban kialakulhat. Tünetei alapján összetéveszthető a vitamin -és tápanyaghiánnyal. Sajnos ez a betegség egyelőre nem gyógyítható és az eutanázia a legjobb megoldás. Kevésbé súlyos esetben az életminőségen javítva hosszabb ideig elélhet a süni. 

 

Daganatok: egyre több sünin alakulnak ki különféle daganatos megbetegedések. Az okokat nehéz felderíteni, halálos kimenetelű is lehet.