Pöttöm Süni Törpesün Tenyészet

Az afrikai fehérhasú törpesün (Atelerix albiventris) nagyjából 10 éve van jelen hobbiállatként Magyarországon. Fogságban tartott változatát két afrikai sünfaj keresztezésével hozták létre. 

Az afrikai fehérhasú törpesün Közép-Afrikában honos. Éjszakai állat, hálószobában ne tartsuk, mert zajt csap! 

A törpesün nem rágcsáló! Sokan annak gondolják. Kisemlős, éjszakai életmódot folytató ragadozó-rovarevő állatka. Nem kell attól tartanunk,  hogy mindent szétrág, mint az egerek. Éppen ezért, aki ódzkodik a rovarok jelenlététől, annak nem megfelelő házikedvenc, ugyanis a sün száraz macska vagy kutyatáppal, valamint rovarokkal (lisztkukac, gyászbogár lárva, tücsök, csótány) táplálkozik. Szerencsére nem feltétlenül kell élő állapotban adnunk ezeket, hanem pl. fagyasztva, vagy szárítva is elfogadják a rovar eleséget. Igazából azt mondhatnánk, hogy egy keverék állatka a süni. Sokban hasonlít a macskára, pl. macska alomra szoktatható, cica WC-t használhat, macskatápot fogyaszt, sok tekintetben azonban rágcsáló-szerű: aránylag rövid ideig él (átlagosan 4-6 év), forgács almot igényel, gyorsan fejlődik, 8 hetesen már ivarérett, futókereket és nyúlketrecet igényel, mint egy rágcsáló. Mindenképp különleges állatfaj! Élettartama a fogságban csupán 3 év, fogságban átlagosan 4-6 év, néha 8-10 is lehet. Testüket 4000-4500 tüske borítja. 

 

A sünik melegkedvelő állatok, 23-27 fok a legideálisabb a számukra. 20 fok alatt hibernálódhatnak, ami azt jelenti, hogy az állat megpróbál téli álomba merülni, ám ezt ez a faj nem bírja, belepusztul, ezért meg kell akadályozni, fel kell ébreszteni minél előbb. Első ránázésre nem úgy tűnik, hogy a sünik túl aktív állatok, pedig egy éjszaka alatt több mint 10 km-t is gyalogolhatnak. Éjszakai állat, nappal morcos, ha felébresztik. Általában egy odúban, vagy fogságban a számunkra forgalmazott búvózsákokban vagy alagutakban pihennek összegömbölyödve. Aránylag nagy helyre van szükségük, minél nagyobb a kifutójuk, annál jobb. Általánosságban azt szoktuk mondani, hogy minimum 80 cm hosszú, de inkább 100 vagy 120 cm ketrec vagy terrárium az ideális a számukra. 

Amiről még mindenképp szót kell ejtenünk, az a féreghajtás. A süniket 3-6 havonta érdemes állatpatikában kapható macskák számára kapható Stronghold vagy Advocate spot on cseppentőkkel lekezelni (legkisebb kiszerelésűt). Időnként a túlnőtt karmukat is célszerű időnként levágni, illetve ritkán megfürdethetjük őket. Ne gyakran, mert szárítja a bőrüket. Védőoltást, chipet nem feltétlenül kell nekik adni, bár néhány tenyésztő ragaszkodik a chip beültetéséhez. Ha gondoljuk, egy éves állatorvosi ellenőrzésre elvihetjük kedvencünket, ám kevés a sünikhez is értő egzotikus állatorvos. 

A törpesünik egyik kedvenc elesége a lisztkukac. Ezt élve, vagy szárítva szoktuk adni. A kukacok hamar bebábozódnak szobahőmérsékleten, ezért célszerű hűtőben tárolni, ahol sokáig elélnek. Zabpehellyel, korpával, zöldségekkel és eleségállatok számára gyártott tápokkal etethetők. 

A sünik prémium minőségű száraz macska vagy kutyatápot is igényelnek. A hangsúly a prémium minőségen van. Kizárólag magas fehérje és alacsony zsírtartamú kis szemcséjű tápok felelnek meg a célnak. Tenyésztőnként eltér, hogy valaki a kutya vagy a macskatápot preferálja, én cicatáppal etetek. Néha kphat a süni alultasakos, vagy konzerves kutya-macska eledelt, szintén jó minőségűt. A Vitakraft és a Panzi márkák forgalmaznak kifejeztten sün menüt is, ám ezzel rendszeresen ne etessünk. Nálam nem is minden süni kedveli a sün menüt. A macska konzerv viszont mindig hiánytalanul elfogy. Ezenkívül adhatunk jutalomfalatot, pl. Dreamies-t (ne sajtosat), szárított halat, főtt tojást, főtt vagy nyers szárnyasokat (pl a csirkenyakat imádják), májat, üveges bébiételt, lekvárba mártott babapiskótát, édes gyümölcsöt, gyümölcsös müzlit. A sünik laktózérzékenyek, tejet, sajtot nem kaphatnak, halálos lehet! Tilos a cukros ételek, hagymák, citrusfélék, fűszeres és fulladásveszélyes ételek adása is.